Mika w kosmetykach mineralnych

Mika to jeden z podstawowych składników kosmetyków mineralnych. Najczęściej to właśnie ona jest głównym składnikiem podkładów, cieni, korektorów, różów, a także pudrów. Czym jest? Jakie ma właściwości? Dlaczego producenci kosmetyków sięgają po nią tak chętnie?

Mika

Mika jest naturalnym minerałem – serycytem – który zalicza się do grupy krzemianów. Jej niewątpliwym atutem jest to, że nie podrażnia i nie jest toksyczna. Przypadki nadwrażliwości na nią są naprawdę niezwykle rzadkie i najczęściej pojawiają się wówczas, gdy nie została ona dokładnie oczyszczona w procesie produkcji.

Miki są niezwykle różnorodne. Różnią się między sobą posiadanymi właściwościami. W przypadku miki kosmetycznej największe znaczenie ma metodą, jaką jest pozyskiwana, a także to, jak bardzo jest rozdrobniona. Większość mik dostępnych na rynku charakteryzuje się niewielkimi, połyskującymi drobinkami. Do tego dochodzi satynowe, niezwykle eleganckie wykończenie. Kosmetyki mineralne, które zawierają mikę to gwarancja nienachalnego blasku. Sięgając po nie, można być pewnym, że uda się stworzyć makijaż gwarantujący świeży i naturalny wygląd. Pochodzenie surowca, sposób wydobycia, a także to, jak był przetwarzany wpływa istotnie na odczucia, jakie towarzyszą kobietom stosującym kosmetyki mineralne. Wbrew temu co mogłoby się wydawać, nawet na pozór matowa mika nie absorbuje sebum, jest neutralna dla skóry i nie wysusza. Obecność serycytu w kosmetykach mineralnych sprawia, że mają one jednolitą, delikatną konsystencję, są aksamitne, satynowe oraz naprawdę puszyste. Gwarantują miękkie, jedwabiste wykończenie.

podkład mineralny rozsypany obok pędzli do makijażu i diamentów

Jaką funkcję pełni mika w kosmetykach mineralnych?

Delikatna i puszysta struktura miki sprawia, że jest ona wykorzystywana powszechnie w kosmetykach kolorowych oraz tych o działaniu pielęgnacyjnym. Kosmetyki z miką zdecydowanie lepiej się rozprowadzają, mają bardzo gładkie wykończenie. Sprawiają, że skóra i pory optycznie wyglądają na gładsze, zmarszczki i niedoskonałości mniej widoczne. Co ważne, podkłady z miką jest naprawdę delikatne dla skóry, nie wysuszają jej i doskonale sprawdzają się nawet w przypadku skóry, której kondycja nie jest idealna. Co ważne, blask miki jest bardzo zbliżony do naturalnego blasku, jaki ma skóra. Mika to baza neutralna. Jest lekka, łagodna dla skóry, nie wywołuje reakcji alergicznych. Za sprawą dość słabej przyczepności, która nierzadko poprawiana jest poprzez modyfikacje na jej powierzchni, możliwe staje się równomierne rozprowadzenie kosmetyku na skórze. W efekcie podkłady z miką nie tworzą nieestetycznych zacieków, mają również bardzo przyjemną konsystencję. Co ważne, mika nie przyczynia się do nasilenia wysuszenia skóry, nie prowadzi również do nadmiernego wydzielania sebum. Trzeba jednak pamiętać, że podkłady, które oparte są na mikach rozświetlających mogą dawać wykończenie mokre. Jest to efekt, który nie odpowiada każdej osobie. Z pewnością nie jest to rozwiązanie idealne dla osób, którym zależy na makijażu wyraźnie matowym. Warto o tym pamiętać, wybierając podkład mineralny i jego formułę. Niewątpliwym atutem miki jest to, że się nie psuje i nie starzeje. Jest to surowiec bezpieczny i stabilny. Dodatkowo mogą po nią bez żadnych obaw sięgać posiadaczki skóry wrażliwej, delikatnej, a nawet tej, która niedawno poddawana była zabiegom medycyny estetycznej i jest w związku z tym uszkodzona.

Tlenek cynku – zastosowanie w kosmetykach mineralnych

Jednym z ważniejszych składników podkładów mineralnych jest tlenek cynku. Biel cynkowa ma delikatną fakturę, nie rozpuszcza się ani w wodzie, ani w tłuszczach, co sprawia, że kosmetyk bardzo dobrze trzyma się skóry.