Większość widocznych oznak starzenia się skóry to efekt ekspozycji na słońce. Jednak tym niepożądanym efektom można zapobiec za pomocą makijażu mineralnego lub kremów z filtrem UV.

Jaka jest różnica między różnymi długościami fal UV?

Przede wszystkim porozmawiamy o długich i średnich długościach fal promieniowania ultrafioletowego. Na kosmetykach najprawdopodobniej znajdziesz te fale oznaczone odpowiednio jako promienie UVA i UVB. Dlaczego tylko o nich - bo to właśnie one powodują największą szkodę dla zdrowia. Zrozumienie różnych form światła UV jest ważne przy wyborze odpowiedniego kremu przeciwsłonecznego i makijażu mineralnego:

  • promienie UVB oddziałują na powierzchnię skóry i są główną przyczyną oparzeń słonecznych i raka skóry;
  • promienie UVA są silnie penetrujące i mogą oddziaływać również na kolejne warstwy skóry właściwej. Promienie te zwiększają ryzyko raka skóry, ale dodatkowo są przyczyną powstawania zmarszczek i przedwczesnego starzenia.

Dlatego bardzo ważne jest, aby w okresie letnim, słonecznym zapewnić sobie ochronę przed promieniami słonecznymi na poziomie nie niższym niż SPF 40, gdyż tylko ten poziom jest w stanie w pełni zapobiec szkodliwym skutkom przebywania na świeżym powietrzu. Kosmetyki mineralne oczywiście też stanowią barierę (większość produktów ma ochronę SPF 20-30), ale w takich okolicznościach trzeba ją uzupełnić o coś innego.

Jaka jest różnica między chemicznym filtrem przeciwsłonecznym a makijażem mineralnym?

Zarówno kremy, jak i kosmetyki mineralne skutecznie chronią przed promieniami UVA i UVB. Różnica polega na tym, że chemiczne filtry przeciwsłoneczne są wchłaniane przez skórę, filtrując i pochłaniając promienie. Kosmetyki mineralne, będąc na powierzchni twarzy, odbijają i przesłaniają promienie jak lustro. Dwutlenek tytanu i tlenek cynku, to podstawowe składniki kosmetyków mineralnych. Możesz kupić krem na bazie tych składników lub możesz użyć makijażu mineralnego. Te składniki odbijają światło ultrafioletowe. Nie są wchłaniane do krwi i nie wchłaniają się w skórę, zalegają na jej powierzchni. Działają natychmiast po złożeniu wniosku. Dwutlenek tytanu chroni skórę przed promieniowaniem UVB, które powoduje oparzenia i zaczerwienienia, tlenek cynku przed promieniowaniem UVB i UVA chroni przed starzeniem się skóry. Ich łączne zastosowanie daje kosmetykom SPF 15-20. Do codziennego użytku możesz używać kosmetyków mineralnych z powyższymi składnikami. W takim przypadku SPF 15 będzie wystarczający i nie będziesz potrzebować dodatkowego kremu z filtrem.

kobieta na plaży

Jak działają kremy z filtrem

Aby uzyskać efekt ochrony przeciwsłonecznej, kosmetyki z filtrem SPF wykorzystują filtry chemiczne. Filtry chemiczne składają się z cząsteczek zawierających węgiel:

  • awobenzon
  • tinosorb
  • etyloheksyl
  • triazon
  • oktylodimetylo PABA itp.

Pod wpływem słońca związki te zwiększają ilość wolnych rodników na skórze, gromadzą się w organizmie i mogą powodować alergie i inne szkodliwe skutki. Wiele z nich traci również swoje właściwości ochronne pod wpływem słońca. Jednocześnie filtry chemiczne z reguły są równomiernie rozmieszczone i dobrze wykonują główne zadanie, nawet przy niskich stężeniach. Dlatego często łączy się je z innymi typami filtrów, aby zapewnić stabilność ochrony i zmniejszyć ryzyko skutków ubocznych. UVA nie powoduje oparzeń, ale wnika w głębokie warstwy skóry, a uszkodzenia od nich kumulują się z upływem czasu. Są stabilne przez cały rok i porę dnia, nie przeszkadzają im chmury i szkło. To właśnie UVA powoduje oparzenia słoneczne - a także prowokuje plamy starcze, niszczy kolagen i elastynę oraz przyspiesza starzenie. Poszukaj szerokiego spektrum, IPD, PPD lub PA +++, aby chronić się przed tego rodzaju promieniami.