Właściwe przygotowanie to 50% sukcesu - ta zasada dotyczy również makijażu. Aby uzyskać lepszy, trwalszy i schludny makijaż mineralny, przed jego nałożeniem warto poświęcić czas i uwagę na stan skóry.

Krok 0. Oceń stan swojej skóry.

Na tym etapie ważne jest, aby dokładnie określić, czego potrzebuje twoja skóra i jakie są Twoje konkretne cele dotyczące makijażu. Czy jest sucha? Łuszcząca się? Odwodniona? Czy w niektórych obszarach twarzy skóra jest szczególnie tłusta? Czy w miejscach z rozszerzonymi porami istnieje potrzeba użycia preparatu gruntującego? Masz spierzchnięte usta? Odpowiedzi na te pytania określą, które produkty są dla ciebie najlepsze, aby doprowadzić skórę do optymalnego stanu przed makijażem.

Krok 1. Oczyszczanie i złuszczanie

Jeśli przygotowujesz skórę do porannego makijażu, to wystarczy użyć ulubionego środka czyszczącego, a jeśli jest to makijaż wieczorowy, to najpierw musisz usunąć resztki dziennego makijażu - wodą micelarną, mlekiem lub hydrofilowym olejm. Ważne jest, aby nie pocierać skóry, ale usunąć wodę z twarzy czystym miękkim ręcznikiem lub serwetką tylko delikatnymi ruchami osuszającymi.

Szybką i wygodną opcją złuszczania jest użycie toniku glikolowego i / lub kwasu mlekowego w celu usunięcia martwych komórek naskórka, kwas salicylowy działa dobrze na skórę tłustą. Możesz też użyć żeli złuszczających z kwasami kilka razy w tygodniu. Również te żele można nakładać miejscowo, masować tylko te miejsca, w których zaobserwowano złuszczanie.

Jeśli twoje usta się złuszczają, nałóż kilka kropli miodu na szczoteczkę i bardzo delikatnie je masuj, spłucz, a następnie nałóż balsam.

Krok 2. Tonowanie

Po oczyszczeniu i złuszczaniu nałóż bezalkoholowy tonik lub mgiełkę (tonik w sprayu), aby zrównoważyć pH skóry. Ten krok nie wydaje się być najważniejszy, ale już po tygodniu lub dwóch twoja skóra odczuje jego pozytywny wpływ. Jeśli masz suchą skórę, idealny jest nawilżający tonik (z kwasem hialuronowym), a jeśli obawiasz się tłustej cery lub rozszerzonych porów, użyj toniku, który zawiera oczar wirginijski, niacynamid. Jeśli skóra jest podrażniona i pojawia się zaczerwienienie, dobrze sprawdzą się toniki zawierające sok z aloesu i pantenol. Może to być również hydrolat (woda zapachowa), którego właściwości odpowiadają potrzebom twojej skóry.

kobieta z nawilżoną skórą trzymająca pędzle do makijażu

Krok 3. Nawilżanie

Po odpowiednim oczyszczeniu, złuszczeniu i ujędrnieniu skóry ważne jest, aby nałożyć krem nawilżający, który będzie dobrze pasował pod makijaż i będzie pasował do rodzaju skóry. Możesz również wzbogacić krem kilkoma kroplami serum lub olejku, aby dodać blasku i ochrony w chłodne dni. Jeśli zauważysz, że po zastosowaniu kremu skóra szybko się przetłuszcza i trudno się domyślić, jaka ilość do aplikacji jest odpowiednia, możesz najpierw wmasować kilka kropli kremu między dłonie, a następnie nałożyć go na twarz oklepującymi ruchami, dzięki czemu skóra przyjmie tyle kremu, ile potrzebuje. Ważne jest, aby krem nałożyć również na szyję i okolice uszu i dać mu wystarczająco dużo czasu, aby dobrze się wchłonął. Ten czas można wykorzystać na stylizację, poranną kawę, ubieranie się lub lekki masaż twarzy na poprawę krążenia. Tłuste obszary skóry (najczęściej czoło, podbródek, nos) należy osuszyć serwetką przed makijażem, aby usunąć nadmiar tłuszczu i zmniejszyć potrzebę stosowania produktów matujących. Nie zapomnij o pielęgnacyjnym balsamie do ust, który od razu nadaje zadbany wygląd i zapewnia dobrą aplikację pomadki lub błyszczyka.

Krok 4. Nakładanie podkładu

Matujący podkład do cery tłustej warto zastosować, jeśli chcesz wyrównać strukturę skóry i nadać makijażowi trwały makijaż. Ten podkład można nakładać tylko na obszary, w których skóra jest tłusta i porowata.